به نظر شما چرا تندخوان بودن اینقدر مهم است؟

به نظر شما چرا تندخوان بودن اینقدر مهم است؟

به نظر شما چرا تندخوان بودن اینقدر مهم است؟

اولین باری که اسم تندخوانی به گوش تان خورد را یادتان می آید؟ اولین کلمه ای که با شنیدن تندخوانی به ذهنتان آمد چه بود؟ حالا اولین سوالی که با دیدن یک فرد تندخوان یا استاد تندخوانی از او می پرسید چه خواهد بود؟ من این سوال را از بسیاری از افراد پرسیده ام. می دانید جواب اکثر آنها چه بود؟ تعداد زیادی از آنها تندخوانی را عجله و سرسری خواندن تعریف می کردند که ممکن است استرس به همراه بیاورد و یادگیری را کاهش دهد. بسیاری نگران بودند که با انجام این روش ممکن است علاقه شان به کتاب کمتر شود. خیلی ها برایش مفهمومی در ذهنشان قائل نبودند. چند نفری هم اعتقاد داشتند تندخوانی دیگر چه صیغه ای است کتاب را باید مزه مزه کرد و چشید. با خودم فکر کردم اگر همه این افراد اول از همه، تعریف ها و اعتقادات شان را از تندخوانی نادیده بگیرند و فقط تصمیم بگیرند تا برای چند روز هم که شده دانش علمی و اصولی آن را یاد گرفته و تکنیک ها را انجام دهند و اراده کنند و تا چند هفته به تمرین آنها بپردازند، آنوقت است که تعریف ذهنی شان با این کلمه از زمین تا آسمان فرق خواهد کرد. امتحانش که ضرری ندارد.

همه ما بارها و بارها شنیده و خوانده ایم که مهم ترین عاملی که ما را به موفقیت بیشتر می رساند این است که در زمینه تحصیلی، شغلی و یا دانش مورد علاقه مان مطالعه و کار بیشتری انجام داده باشیم. مثلا باید ده هزار ساعت در زمینه ای مطالعه و تحقیق کرده باشیم تا بتوانیم هم تراز با بهترین متخصصان آن رشته و جزو ده درصد برتر آن باشیم. حالا خبر خوب اینکه با یادگیری یکسری تکنیک و تمرین های ساده به شرط انجام مداوم آنها و اجرای مو به موی تمرین ها، خواهیم توانست در مدت کوتاه تری به آن برسیم.

نگرانی به خودتان راه ندهید. شما قرار نیست با عجله و استرس به اهدافتان برسید و روزها و ساعت های قشنگتان را زندگی نکنید بلکه با یادگیری این تکنیک ها و عمل به آنها با آرامش و در مدت کوتاه تری مثلا دو سال به اهداف تعیین شده تان می رسید و در کنارش وقت، زمان و انرژی بیشتری برای تفریحات و فعالیت های دیگرتان پیدا کنید. شاید بگویید که برای افرادی که شغل و رشته تحصیلی شان را دوست دارند شغل باید جزیی از تفریح باشد. اما خودمان را گول نزنیم.زندگی فقط یک جنبه کار و تحصیل نیست. حتی اگر عاشق کارمان هم باشیم باز هم انجام آن کار به  مدت طولانی خسته کننده خواهد بود. ما تنها زمانی به زندگی و گذشته خود افتخار می کنیم که در همه ابعاد زندگی رشد کنیم و لذت ببریم. پس داشتن مهارت تندخوانی و انجام تکنیک هایش یک تیر و چند نشان است. علاوه بر آن با سرعتی که به چشم ها و گیرایی حافظه مان می دهد می توانیم همه جوره بهره ببریم. مثلا با انجام تمرین های چندبعدی چشمانی تیز بین پیدا می کنیم که در همه جا به یاری مان خواهد آمد برای مثال بدون اینکه سرمان را زیاد بچرخانیم ابعاد دیدمان وسیع تر می شود تا جایی که خودمان هم تعجب خواهیم کرد.


نویسنده: مریم دلجو