چطور از دزدیده شدن کارهایمان خوشحال باشیم؟(امضای منحصر به فرد شما)

چطور از دزدیده شدن کارهایمان خوشحال باشیم؟(امضای منحصر به فرد شما)

امروز داشتم وب گردی می کردم و سایت های افراد دیگری را که در زمینه خودم تندخوانی، مشغول به کار هستند را بررسی و محتوایشان را تندخوانی می کردم تا اینکه یکی از سایت ها توجهم را جلب کرد. در آن نوشته شده بود "متدهای ما اولین متدهای تندخوانی در کشور هستند و هر کس دیگری که تندخوانی تدریس می کند، از ما تقلید کرده است. ما بهترین و دسته اول ترین محتوا را ارائه می کنیم و بهترینیم و هر کسی در این حوزه است، از ما کپی کرده است" . فقط سؤالم این است که در صورتی می توان چنین ادعایی کرد که آن  شخص از لحظه ای که متولد شده از دانش خدادادی آن رشته برخوردار بوده است. یا تا به حال در هیچ دوره آموزشی شرکت نکرده، مطلب خاصی در آن حوزه نخوانده و به قول معروف چرخ را از ابتدا خودش اختراع کرده.

با خودم فکر کردم که این جملات از یک ذهن بسته و فردی که تا به حال بیش از ده کتاب نخوانده بر می آید. شما اگر تندخوان های اصولی و واقعی بودید، و علمتان را در عمل پیاده می کردید، و با فرض اینکه یک سال در انی کار تجربه دارید، احتمالاً باید تا به حال 200 کتاب را خوانده باشید که لااقل بیست تا از آن کتاب ها مربوط به برند شخصی و کسب وکار تخصصی بوده اند و شک نکنید که در این کتاب ها نویسنده ها روی این نکته کلیدی تأکید می کنند که هر برند و روشی منحصر به فرد است و شما تنها باید سبک و متد خودتان را پیدا کنید. هر شخص و یا برندی منحصر به فرد است و مخاطبین خودش را دارد. در ادامه اگر کتاب های اوستین کلئون را خوانده باشید، بیشتر متوجه نوشته های من خواهید شد. او می گوید: هر کاری بی شک کپی کارهای پیش از خودش است. به علاوه سبک جدیدی که آن مخترع یا مدرس پس از عمیق شدن در کارهای بسیار و انجام آزمون و خطا، در کارش پیاده کرده است که حالا آن سبک مختص خودشان است و مطمئناً افراد دیگر هر قدر هم که سعی در کپی برداری دقیق از شما باشند، اما باز هم شما امضای خودتان را دارید.

مگر نه این است که هر فردی که مهارتی را آموخته، از صفرِ صفر به او الهام نشده! روی صحبت من با نویسنده آن جملات سطحی است. آیا تا به حال به این فکر نکرده اید که شما هم از مدرسان خارجی و ایرانی دیگری این اصول را آموخته اید و زمانی که در کارتان عمیق شده و تکنیک ها را به کار بسته اید، متد و روش خود را هم اضافه کرده اید؟ خود استادان شما هم از استادانشان یاد گرفته اند.

هر کسی در هر حیطه تخصصی که کار می کند، باید در کنار آموخته هایش وقتی را به شناخت همکارانش و متدهای آنها اختصاص دهد و سعی نکند به مردم بگوید فقط کار ما است که حرف ندارد، شما جای مخاطب بودید چه احساسی پیدا می کردید؟

ما باید در کنار آموزش و معرفی کلاس ها و محصولات خودمان در ذهنمان کار همکارانمان را نیز تأیید کنیم.

و اگر اصول آنها شباهت های بسیاری با ما دارد و یا بالعکس، مطمئن باشیم که هر شخصی علاوه بر اصول کلی آن دانش و رشته، سبک و یا ویژگی متفاوتی نیز دارد که ما می توانیم در توضیحات محصولمان آن را ذکر کنیم.

علاوه بر این اگر شما به دانش تخصصی خودتان احاطه داشته باشید و هر روز درباره اش علم خودتان را به روز کنید و تکنیک های کارتان را بدانید و تمرین کنید، می توانید منحصر به فرد شوید. ....

علاوه بر این با فرض محال، از کار ده ها نفر که همه مثل هم و محتوایی دقیقاً شبیه به یکدیگر ارائه می دهند، اینطور نیست که مخاطبان سراغ مشهورترین افراد و یا سراغ مدعی ترین آنها در آن حوزه بروند.

در جمع بندی این مطالب می توان گفت که اگر فرد یا افرادی دقیقاً محتوای شما را کپی کرد و به اسم خودشان زد، شما باید خوشحال باشید از اینکه آنقدر محتوای خوبی دارید که افراد از شما کپی می کنند. در هر دو صورت  این کار به نفع شماست. اگر دقیقاً ویدئوها و متن تان را منتشر کند و یا به فروش برساند، با این کار دارند به طور رایگان تبلیغ شما، اسمتان و برندتان را می کند و دیر یا زود این تبلیغاتی که زحمتش به گردن آنها افتاده برای شما سودمند خواهد بود و اگر هم با محتوای دقیقاً کپی شده از شما محصولی برای خودشان ساختند، باید خوشحال باشید چون افراد از انسانهای موفق پیروی می کنند و شما موفق بوده اید.

 

 

 

 


نویسنده: مریم دلجو