اصل گرایی

آقای گرگ مک کیون در این کتاب از افراد می خواهد به جای اینکه چند کار مختلف را همزمان انجام بدهند، فقط روی یک کار تمرکز کنند و از بین کارهای مختلفی که فهرست می کنند ضروری ترین آنها را انتخاب کنند.

بیشتر افراد تصور می کنند که باید هر کاری را بلد باشند. مثلاً به کلاسهای مختلف می روند و اگر از آنها بپرسند که در کدام رشته ورزشی مهارت دارند، جواب می دهند که در بیشتر آنها فعالیت دارند اما بصورت حرفه ای نیست.

واقعیت این است که ما توانایی متخصص شدن در همه زمینه ها را نداریم. اکثر افراد دور خودشان را با چیزهای بی استفاده و بی ارزش پر کرده اند. کارهای مختلف را انجام می دهند اما هیچکدام را کامل و تا انتها پیش نمی برند. مثلاً اگر از آنها بپرسید که شغلتان چیست؟ لیستی از کارهایی را می گویند که با هم ارتباطی ندارند. مثلاً خرید و فروش ماشین و در کنارش مربی گری گلف انجام می دهند و در عین حال کارمند یک سازمان هستند و همزمان در بورس فعالیت می کنند.

بهتر است این را بدانیم که وقتی وقت باارزش خودمان را با انواع و اقسام کارها پر می کنیم، دیگر زمانی برای وقت گذاشتن در اولویت ها و علایقمان را نداریم. این طور می شود که بهره وری ما کاهش می یابد.

اصل گرایی می گوید: با انجام کارهای کمتر اما مهم تر، عملکرد بهتری خواهیم داشت.

با انتخاب و انجام کارهایی که در آنها استعداد خاصی دارید، به موفقیت های بزرگی خواهید رسید. نیازی نیست که در همه کارها و زمینه ها پیشرفت کنید.

دائماً تصمیم ها و برنامه ریزی هایتان را با اولویت هایتان هماهنگ کنید و تصمیم بگیرید که چه چیزهایی باید کنار گذاشته شود.

تا به حال از خودتان سؤال کرده اید که چرا با وجود این همه فعالیتی که می کنید، نتیجه لازم را نمیگیرید؟

راه حل این مشکل در اصل گرایی پنهان است.

اگر بخواهید که اصل گرایی را در زندگی خودتان به کار بگیرید، باید فرعیات را فدای چیزهای اصلی و مهم کنید.

بله درست است... درست است که کنار گذاشتن کارهای فرعی بسیار آسان به نظر می رسد، اما در واقعیت اکثر افراد خودشان را متقاعد می کنند که از عهده همه کارها بر خواهند آمد.

اصل گرایی به افراد یاد می دهد که تنها بر روی چیزهای مهم زندگی شخصی و کاری خود توجه کنند. و این کار فقط با رهایی روزمرگی ها حاصل می شود.

برای رهایی از جزئیات زندگی و روزمرگی ها و دست یافتن به یک تصویر کلی کارهای ضروری  در ذهنتان یک راه این است که: هر کاری را که انجام می دهید، به شکل خلاصه یادداشت کنید و مدت زمانی را که به هر کدام اختصاص می دهید، بنویسید. بعد از چند هفته با خواندن اینها متوجه کلیتی از زندگی خودتان خواهید شد.

نکته دیگری که باید یادتان باشد این است که برای پیدا کردن کارهای ضروری زندگی شخصی و حرفه ای خود از تفریح و بازی استفاده کنید. با این کار ذهن شما رهایی را درست مثل دوران کودکیتان تجربه خواهد کرد و خلاقیت شما تقویت می شود. اما یادتان باشد که خوابیدن درست نیز کارایی و قدرت ایده پردازی شما را بسیار افزایش می دهد.

خیلی از افراد تصور می کنند که همه کارها، وسایل و نیز مسئولیت هایشان در جای خود ضروری هستند. اما بیایید در مورد حذف کردن وسایل، مسئولیت های اضافی و کارهای بی اهمیت بی رحم باشید و جسارت داشته باشید که وسایل و کارهای غیر ضروریتان را فدای اهداف بزرگتان کنید.

برای راضی نگه داشتن افراد سعی نکنید که درخواست هایشان را قبول کنید. کارهایی را انتخاب کنید که شما را در رسیدن به اهداف بزرگتان یاری می کند، نه کارهایی که فرصت و زمان شما را برای پیگیری اهدافتان هدر می دهد. برای رسیدن به هدفتان باید گام به گام پیش بروید و موفقیت های کوچک بدست بیاورید تا انگیزه ای شوند برای موفقیت های بعدی و نیز با انجام قدم به قدم آنها در مسیر رسیدن به خواسته تان خواهید ماند.

یادتان باشد روشی که برای رسیدن به هدف انتخاب کرده اید، مهم نیست بلکه پایبندی شما به یک برنامه منظمی که در مسیر دائماً بهبود می یابد، تعیین کننده این است که در مسیر قرار دارید و به هدفتان از روزهای قبل نزدیکترید.

یک برنامه ثابتی را بنویسید و آن را دنبال کنید. آنقدر این کار را انجام دهید و در طول مسیر بارها خود را در حال رسیدن به خواسته تان ببینید که به راحتی تصویر های ذهنی را به واقعیت تبدل کنید.

پس شروع کنید و از همین امروز چیزهای بی اهمیت را از زندگی، افکار و کارهای خودتان حذف کنید و با انجام کارهای ضروری راه رسیدن به پیروزی را برای خودتان آسان کنید.