اصول داستان نویسی به هر زبانی

 چند روز پیش توی یوتیوب دنبال چند ویدیوی آموزش زبان میگشتم. بین صدها کانال و فیلم آموزشی و استادهای مختلف، یکی از آنها توجهم رو جلب کرد. اسم ویدیوش این بود : چطور یک داستان به زبان انگلیسی بگیم؟ استادش تمام مراحل داستان نویسی رو قدم به قدم توضیح داد و گفت که اصول داستان گویی همه جا یکسان است و شما با اجرای این مراحل میتوانید به هر زبانی که دوست دارید داستان بنویسید فقط کافیه این مراحل رو اجرا کنید.

مرحله اول : بهتره درباره قدرت داستان گویی بدانیم. انسان ها از زمانی که زبان بوجود اومد و حتی از زمان های قبل تر از اون حتی با حرکات و ژست هایشان داستان تعریف میکردند. در اصل باید بگوییم که داستان گویی قدیمی ترین هنر بشر است. مغز ما عاشق داستان است . با داستان میتوانیم احساسات و عواطفمان را نسبت به دنیای اطرافمان بیان کنیم و مغز ما با دانستن و خواندن و شنیدن از دنیای اطرافمون به نوعی روشن میشود و احساسات بهتر و قویتری رو در ما بوجود می آورد.

ما داستان میگوییم که بتوانیم از طریق داستان هر مطلبی را که بخواهیم به افراد آموزش بدهیم و با آنها ارتباط بگیریم و همونطور که گفتیم احساسات و عواطفمان را در داستان منعکس کنیم و با این روش، افراد با علاقه بیشتری به داستان ما گوش میدهند و ما را به خاطر میسپارند.

 حالا بهتر است بدانیم که چطور باید یک داستان را شروع کنیم.مرحله دوم :

ما میتوانیم با گفتن عبارت ها و کلماتی مثل :

ماجرا از جایی شروع شد که ...

همه چیز وقتی این شکلی شد که..

داستانمان رو شروع کنیم و سپس صحنه و مکانی رو که داستان در آنجا شروع شده شرح بدهیم و یکی یکی شخصیت های داستان را وارد کنیم تا خواننده و شنونده بتوانند و زمان داشته باشند که تصویرسازی دقیقی در ذهنشان انجام دهند

مرحله سوم : ما با گفتن کلماتی مثل "سپس"، "بعد از آن"، "ناگهان"، "در این لحظات" و کلمات مناسب دیگه، میتونیم بین ماجراهایی داستان حرکت کنیم. با گفتن اینها مخاطب با دقت گوش میدهد چون میداند چیز مهم و شاید شگفت آوری در شرف وقوع است.

مرحله چهارم : برای بستن یا به اصطلاح جمع کردن داستان از لغاتی استفاده میکنیم که مخاطب بداند داستان رو به انتها است و کم کم ذهن و عواطفشان را از اتصال با شخصیت های داستان رها کنند. کلماتی مثل : "در پایان" "بالاخره" "ماجرا به اینجا رسید که" "بعد از آن ماجرا" رو میتوانیم برای پایان دادن به داستان استفاده کنیم.