چطور کمال گرا نباشیم؟

اگر کتاب اثر مرکب را خوانده باشید و به راهکارهایش عمل کرده باشید و به عبارتی یکی از افراد معتقد به قانون اثر مرکب باشید به احتمال زیاد کمال گرا نیستید اما از خواندن و عمل به نکات این کتاب نیز لذت خواهید برد. اما اگر فردی کمال گرا هستید، به شدت به شما خواندن جمله به جمله این کتاب را توصیه میکنم.

نویسنده کتاب آقای استفان گایز، خودش هم زمانی دچار کمال گرایی بوده به این خاطر تمام افکار و حالت های افراد کمال گرا را میشناسد. او در این کتاب با ارائه راهکارهایی به شما نشان میدهد که چطور میتوانید بدون داشتن افکار کمال گرایانه به سوی یک زندگی سراسر آرامش و خود دوستی گام بردارید.

او با این کار شما را به سوی معمول گرایی میبرد و کاری میکند که خود واقعی تان شوید.

در ابتدای کتاب از خرده عادت ها مثال میزند. مثلا خواندن روزی دو صفحه از یک کتاب یا تنها یک تماس با یک مشتری و مدیر فروش و هر آنچه با قدم های هر روزه و کوچک آغاز میشود و در نهایت تبدیل به هدفی بزرگتر میشود. این کار بر خلاف ذهنیت کمال گرایی است و انجام یک یه یک این خرده عادت ها شما را به شخصی تبدیل میکند که با ذهنیت و عملکرد کمال گرایی فاصله بسیاری دارد.

او کمال گرا بودن را بسیار مخرب میداند که در دنیای واقعی بسیار ناکارآمد عمل میکند و به دلیل داشتن این ویژگی به طرز نامطلوبی زندگی میکند چون میان خواسته ها و اهداف یک کمال گرا و واقعیت موجود زندگی، فاصله بسیاری وجود دارد و این موجب درجازدن و عدم شکوفا شدن استعداد های شخص میشود، چون این افراد یا در انتظار زمان مناسب و یا بوجود آمدن شرایطی ایده آل برای شروع یک کار یا پروژه هستند و یا اهدافی بسیار نامنطبق با ویژگی های خود و یا شرایط یک زندگی واقعی برای خود قرار میدهند و در صورت نرسیدن به آنها ناامید و افسرده شده و هیچگاه از خود و عملکردشان رضایت ندارند.

اما خبر خوب این است که کمال گرایی یک ویژگی دائمی نیست و شما این قدرت و توانایی را دارید که با پیدا کردن ریشه های مشکل و انجام راهکارهایی درست، یک ذهنیت و زندگی فوق العاده را برای خود رقم بزنید. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که فقط شروع کنید و به مرور و در طی مسیر کارمان را کامل کنیم.