پول شاد

بیشتر افراد به دنبال خواندن کتاب هایی هستند که درباره به دست آوردن پول و درآمد بیشتر است. اما تا به حال هیچکس به خرج کردن مفید و خاص به نحوی که باعث آرامش و شادی ما شود، توجه نکرده است و درباره آن مقالات و کتاب های خیلی کمی وجود دارد. یکی از کتاب هایی که به نحوه خرج کردن پول طوری که برای ما شادی به ارمغان بیاورد، پرداخته، کتاب "پول شاد" است.

این کتاب در 5 فصل بهترین تجربیاتی را می گوید که با به کارگیری آنها می توانیم با پول و درآمدمان تجربیات متفاوتی را در زندگی رقم بزنیم.

مورد اول: به جای خرید کالا، تجربه بخرید.

خرید تجربه مثل رفتن به کنسرت، مسافرت، شام با دوستان، رفتن به تئاتر و سینما و بطور کلی خرید کردن مواردی برای تازه تر شدن جسم، روح و ذهن ما است که در نهایت باعث بدست آوردن شادی و رضایت بیشتری در مقایسه با خرید انواع کالا می شود.

با خرید کردن تجربه، ما به افراد دیگر نزدیکتر می شویم و خاطره های به یاد ماندنی را می سازیم. در نهایت از خودمان رضایت بیشتری داریم و در دسته افراد باهوش و اجتماعی قرار می گیریم. لذت های خرید تجربی دوام بیشتری دارند و در حالی که خرید کالاها لذت فوری به همراه دارند و خیلی زود عادی می شوند، پشیمانی به سراغمان می آید و حس رضایتمان از آنها با گذر روزها از بین خواهد رفت.

مورد دوم: برای خودتان محدودیت به وجود بیاورید.

یک واقعیت وجود دارد که آن هم این است: هرچه ما بیشتر به چیزی عادت کنیم و به شکل فراوان آن را داشته باشیم، نسبت به آن ناسپاس تر هستیم و بی توجهی می کنیم و در کل از آن لذت نمی بریم. جدید بودن چیزی باعث می شود که ذهن ما تمرکز پیدا کند و احساسات ما تحریک شود. مثلاً وقتی در همه فروشگاه ها یک بستنی خاص وجود دارد، باعث می شود که نسبت به زمانی که از آن شکلات کمبود وجود داشت، لذت ما از خرید و خوردن آن کم تر شود. یا مثلاً اکثر افراد به جاهای تاریخی شهر و کشورشان سر نمی زنند چون همیشگی است.

وقتی کارهای لذت بخش همیشه در دسترس ما باشد، ما آنها را انجام نمی دهیم و یک فرصت خیلی عالی و ارزان را از کف می دهیم. به این دلیل است که وقتی تعداد اندکی برای خرید یک محصول و یا فرصت زمانی محدودی  برای بازدید از یک مکان و یا یک فرد در اختیار داریم، به انجام آنها تشویق می شویم و لذت می بریم.

یک مثال این فرآیند تجربه دیدن آگهی های بازرگانی در میان یک سریال است. چون باعث می شوند که عادت تماشای فیلم به هم بخورد و پس از آن وقفه که دوباره فیلم را می بینیم، احساس لذت بیشتری کنیم. از طرف دیگر وقتی لذت های کوچک روزانه ای برای خودمان ایجاد می کنیم، به نسبت خوشی های بزرگتر، شادی بیشتری را برایمان به همراه دارد. برای مثال گرفتن 5دلار برای هر روز به مدت 5 روز شادی آورتر از گرفتن 25دلار بعد از 5 روز است.

مورد سوم: برای خودتان وقت بخرید.

تجربه کردن بسیاری از کارها برای خیلی از ما خوشایند نیست، مثل: رفت و آمد، گیر کردن در ترافیک، نظافت، خرید کردن و ...

اما بسیاری از کارها برای ما لذت بخش است مثل : ورزش، ملاقات دوستان و خانواده، مطالعه، سفر و ...

بهترین کار برای داشتن وقت زیاد برای تجربه کردن کارهایی که دوست داریم این است که آن زمانی را که قرار است به کارهایی که دوست نداریم اختصاص دهیم، با پول بخریم. مثلاً آنها را برون سپاری کنیم. با این روش وقت بیشتری برای کارهای لذت بخشمان خواهیم داشت. زمانی که ما با پولمان وقت می خریم، خوشحال تر هستیم و وقت فراوانی را در اختیار داریم که می توانیم به کارهایی که دوست داریم اختصاص دهیم.

 

دو مورد بعدی را در روزهای آینده برایتان خواهم نوشت...

با من و محتوا همراه باشید.