خودت را برند کن

استعدادهای خاص ات را به فرمول پیروزی تبدیل کن.

کتاب "خودت را برند کن" یکی از غنی ترین و پرمحتواترین کتابهای حوزه برندسازی شخصی است. نویسندگان کتاب در هر فصل به لزوم ساخت یک برند قدرتمند می پردازند.

کتاب با این موضوع شروع می شود که با ظهور فناوری، شغل ها در حال تغییر و تحول هستند. مثلاً: فرزندان بسیاری از کارمندان، وابسته به سازمان ها و یا شغل های دولتی نیستند، دائماً در حال تغییر شغل هستند و هر یک برای خود کسب و کاری راه انداخته اند.

سپس به این می پردازد که چرا برای خود یک برند شخصی بسازیم. اگر شما برند شخصی داشته باشید در اصل یک ردپای قوی دارید و اگر در جایی مشغول به کار باشید، اگر شما را اخراج کنند، شرکت یا فرد دیگری شما را استخدام خواهد کرد. مرز بین استخدام و خوداستخدامی بسیار باریک شده است. افراد بیشتری در این مرز در حال رفت و آمد هستند. آنها در یک شرکت آموزش می بینند، به شرکت دیگر می روند، شغل خود را از دست می دهند، و در نهایت برای خود کسب و کاری راه می اندازند. در طول روز وقت زیادی برای مطالعه، بچه دار شدن و پرورش فرزند در کنار رسیدگی به کسب و کار آنلاین خود دارند. همه اینها به برکت وجود اینترنت میسر شده است. این روزها می توانید به جای دنبال کردن یک شغل سنتی، کاری را انجام دهید که به آن علاقه و در آن استعداد دارید. می توانید بارها تغییر شغل دهید، از ترکیب چند شغل شغلی جدید بسازید.

این روزها به جای اینکه پس از معرفی خود، به عنوان شغلی خود اشاره کنید، به روش دیگری خود را معرفی می کنید. پیامی ساده که در آن می گویید چه کسی هستید و چه کاری را به چه روشی انجام می دهید.

فناوری باعث شده که داشتن شغل های چندگانه آسان شود و یکی  از روش های پیشرفت در کارتان این است که شما هم همانند بسیاری از ورزشکاران، ستاره های سینما و کمدین ها ، شغل هایی چندگانه داشته باشید. مثل سرمایه گذاری که همزمان مدیرعامل یک شرکت و عکاسی حرفه ای است، و یا ورزشکاری که در تبلیغات بازرگانی شرکت می کند.

خوبی داشتن سایت و یا شبکه های اجتماعی و تولید محتوایی حرفه ای در زمینه تخصصتان این است که تقاضا برای خدمات شما بیشتر خواهد بود. بسیاری از افراد رزومه های پر و پیمان که پر از جملاتی پر مدعا از خود و کارشان است، به جایی که می خواهند می فرستند. در مقابل آنها افرادی هستندکه از بیان توانایی های خود می ترسند به طوری که فرصت ها را از دست می دهند. اما در مورد شما با داشتن یک برند شخصی قدرتمند، قضیه کاملاً متفاوت است. اگر برای اولین بار کسی شما را ببیند، تنها کافی است که قبلاً مطلبی در مورد شما خوانده و یا شنیده باشد. پس شما از قبل در ذهن او اعتبار دارید و  آنها از قبل شما را می شناسند چون در مورد شما  و تخصصتان مطلبی خوانده اند، پادکستی شنیده اند و یا شما را در یک ویدئو در وبسایتتان دیده اند.

برند شما چیزی است که مردم در نبودتان می گویند. مثلاً می گویند او به خوبی مشکلات را مدیریت می کند، او کارآفرین ممتازی است، یا در فلان رشته ورزشی تبحر دارد. برند شخصی شما بر اساس توقعات مردم از رفتار یا عملکرد شما در شرایط خاص است. برند را می توان از طریق نامتان، لوگوی خاصتان، ظاهر فیزیکی شما، و یا روش صحبت شما انتقال داد. اگر به دنبال موفقیت هستید باید خودتان را منحصر به فرد کنید. مردم باید به یاد بیاورند که شما چه کسی هستید، چه کاری انجام می دهید، و چه تفاوتی ایجاد می کنید. آنها از اینکه روی پروژه شان کار کنید، خوشحال می شوند و پول بیشتری برای این حس امنیت پرداخت می کنند.اگر بخواهید عضوی از یک شرکت یا موسسه شوید، برند شخصی کمکتان می کند تا دیگران رفتار خوبی با شما داشته باشند و شما را برای پروژه های بیشتری انتخاب کنند.

 بسیاری از افراد فکر می کنند که کار کردن در یک شرکت با یک برند قوی است که به آنها برای گرفتن پروژه های جدید کمک می کند اما کارایی برند شخصی بهتر از تکیه بر برند شرکتی است. شما هر جا بروید، مشتریان شما را می شناسند و به شما مراجعه می کنند.

برای توصیف خود و کارتان یک بیانیه 3 ثانیه ای آماده کنید. این بیانیه باید براساس ترکیبی از استعداد و علاقه شما باشد. مثلاً: "من برنامه نویسی هستم که تمرکزم بر کسب و کارهای کوچک است " و یا "من یک خبرنگار هستم و علاوه بر آن عکاسی می کنم"...

برای ایجاد و ماندگاری برند شخصی خود، از داستان گویی استفاده کنید. منظور از داستان گویی نوشتن رمان و یا قصه های کودکان نیست. داستان گویی برای برند شخصی در انتقال ارزش های برند شما و ثبت آن در ذهن افراد کاربرد دارد.

پس بهتر است با استفاده از یک داستان ارزشمند و هدف دار، ارتباطات خود را قوی کرده و برندتان را ماندگار کنید.