ریز عادت ها

کتاب "ریز عادت ها"  یکی دیگر از کتاب های استفان گایز نویسنده کتاب " لطفا کمال گرایی را کنار بگذارید" است که در آن راهکارهای کاربردی را ارایه میدهد که بتوانید با قدم های کوچک و پیوسته، عادت های خوب را جایگزین قبلی ها کنید.

اگر سبک زندگی و عادت های افراد موفق را بخوانیم متوجه می شویم که اکثر آنها برای خودشان عادت هایی دارند و به انجام آنها تعهد دارند و آنها را هر روز و به شکل پیوسته انجام می دهند. اول از همه لازم است بدانیم این عادت ها چطور در ما شکل گرفته و سپس شروع به جایگزین کردن آنها با عادت های قبلی مان کنیم. در اصل نباید سریعا از خودمان انتظار داشته باشیم که عادت های جدید در ما نهادینه شوند بلکه باید قدم اول را هر چه زودتر برداریم و هر روز یک کار کوچک برای رسیدن به هدفمان برداریم تا با گذر زمان مسیر عصبی جدید در ما شکل بگیرد و پس از مدتی بدون تلاش زیاد و به شکل خودکار آن عادت جدیدمان را انجام بدهیم. با تکرار هر روزه رفتار و عادت هایی که دوست دارید به آن ها قدرت بیشتری می دهید.

باید بدانیم برای اینکه بخواهیم که به انجام کاری متعهد بمانیم باید به ابزاری بالاتر از صرفا انگیزه اعتماد و تکیه کنیم. آن ابزار قدرتمند، اراده است. چون انگیزه به همان سرعتی که بیدار می شود، خیلی زود هم فروکش می کند. مثلا با خستگی روزانه و یا یک سرماخوردگی جزیی، انگیزه ما از بین می رود. اما قدرت اراده قابل اعتمادتر است و با تمرین بر خلق عادت های جدید با نیروی اراده می توانیم تغییرات جدیدی را در زندگی مان خلق کنیم.

با کنترل و اراده روی انجام کارهایی که می خواهیم انجام بدهیم، پس از مدتی می توانیم روی کارهای دیگرمان هم کنترل و تسلط داشته باشیم.

آنچه به قدرت اراده ما ثبات و پایداری بیشتری می دهدخلق عادت های ریز و کوچک روزانه است و انجام کارهای ساده در جهت رسیدن به آن اهداف است. برای گرفتن نتایج بزرگ باید با عادت های کوچک شروع کنیم و کم کم اهداف کوچک خودمان را بزرگ تر کنیم. موتور اراده ما با شادی ای که از رسیدن به اهداف کوچک  بدست می آوریم، روشن می شود و سوخت بدست می آورد. پس یادمان باشد که عادت های کوچک را کم کم وارد زندگی مان کنیم تا با قدم های کوچک و پیوسته از پس سخت ترین کارها بربیاییم. علاوه بر اینها وقتی که ما عادت های کوچکی را خلق می کنیم ذهنیت اینکه همه چیز تحت کنترلمان است در ما بوجود خواهد آمد.

پس بیاییم ابتدا با قدم های کوچ و هدف های دست یافتنی و ساده شروع کنیم . با انجام پیوسته این کار خواهیم دید که معجزه ها پدیدار خواهند شد.

یکی از خوبی ها و فواید انجام عادت های این است که می توانیم در چند مهارت کنار هم قدم برداریم. عادت های جدید باید ساده باشند و به سادگی انجام شوند تا پیروزی های کوچک خلق کنند. همین سادگی کار است که باعث می شود ما به طور پیوسته و با مداومت آن عادت های جدید را انجام دهیم و بتوانیم آن ها را در خودمان تثبیت و ماندگار کنیم.

عادت های جدیدتان را رها نکنید و برای اینکه به انجام آن ها متعهد بمانید گزارش روزانه انجام آن ها را در یک تقویم بنویسید و هر روز به قدم های کوچکی که در این مسیر برداشته اید و پیروزی هایی که بدست آورده اید نگاه کنید تا اراده تان هر روز بیشتر و بیشتر شود.

 تنها نتیجه ای که از تغییرات جدید می گیریم نیست که ما را شاد می کند بلکه آداب و سبک خاصی از زندگی را برای خودمان خلق می کنیم که به آن افتخار می کنیم.